A víg özvegy- Győri Nemzeti Színház
Április 28-tól a Győri Nemzeti Színház 2022/2023-as évad utolsó bemutatójaként Lehár Ferenc: A víg özvegy című klasszikus operettjét kettős szereposztásban láthatja a színházkedvelő közönség Győr városában! A premier előtti főpróbát volt szerencsém látni és az előadás végén állva tapsolt a közönség, ami egy főpróba esetében nagyon ritka dolog. Ez is jelzi, hogy egy csodálatos előadás született, ami a 2023/2024-es évadban is műsoron marad, így lesz lehetősége megnézni mindenkinek!
Lehár Ferenc háromfelvonásos nagyoperettjének ősbemutatója 1905. december 30-án volt, a bécsi Theater an der Wienben, azóta pedig hatalmas sikerrel játszák a világ számos színházaiban, köztük Magyarországon is. Budapesten először 1906. november 27-én mutatták be a Magyar Színházban.
Az operett műfaj egy nagyon laza, könnyed dallamvilággal átszőtt szerelmi történet, amely vidám és komikus, gúnyos elemeket tartalmaz. A Víg özvegy című előadásból sem hiányoznak az operettekre jellemző sajátosságok, a humor és a slágergyanús dalok! De egy jó színházi előadáshoz nem csak remek történet, fülbemászó dallamok, de egy jó társulat, csodálatos hangú színészekkel is kell! Ez a produkció minden kitételnek eleget tett!
Az előadásban olyan operettslágerek csendülnek fel, mint a, Ha győzi még a társaság, elmondanék egy balladát… Bár az asszonyhoz senki sem ért. vagy éppen a Hejha, kislány, nézd meg jól ezt a hős huszárt…
A történet egy kis európai országban Pontevedróban játszódik. Az ország a csőd szélén
áll. Hazaérkezik Glavari Hanna Pontevedro szülötte, a dúsgazdag özvegy, akinek vagyonáért azonnal megindul a küzdelem. Itt újra találkozik sok-sok év után régi szerelmével
Danilovics Daniló gróf úrral. Az évek múltával azonban mindketten sokat
változtak, sokkal gyanakvóbbak, óvatosabbak és bizalmatlanabbak lettek egymás
és a világ iránt is. A nagykövet egyből ördögi tervet sző: ha Hanna hozzámegy, régi
szerelméhez, Daniló grófhoz, akkor a haza újra gazdag lesz és még Olimpiát is
rendezhetnek! A történetben fontos szerepet kap még a báró felesége és egy
francia attasé is. Vajon ez az operett is happy end-el végződik? Győznek végül az
igazi értékek?
A győri előadás rendezője a Kossuth - díjas és kétszeres Jászai Mari - díjas Szinetár Miklós, bebizonyítja, hogy a sok százéves darab, még mindig aktuális.
A monumentális díszlet a korabeli szalonok, mulatók és kastélyok emblematikus tereit tárja a nézők elé. Csodálatos látványvilág, Horesnyi Balázs díszlettervező alkotása!
A ruhaköltemények Balla Ildikó jelmeztervező munkáját dicsérik.
A győri nemzeti színház tánckarának táncosainak a lenyűgöző koreográfiákat Fekete Miklós készítette. Amikor ők táncoltak tényleg egy párizsi mulatóban érzi magát a néző.
Glavari Hanna gazdag özvegy szerepében Lőrincz Judit operaénekesnő remekelt. Judit nagy nemzetközi sikerek után (Ausztrália-Sydney, USA - a szerk) újra Győrben és az itteni publikumot is elvarázsolta. Nem túlzás azt állítani, hogy világszínvonalú alakítást láthattam Tőle.
Gróf Danilovics Daniloként Buch Tibor brillírozott. Tibi nem ismeretlen a győri közönség számára, ugyanis a Veres 1 Színház előadásaiban a Vaskakas Bábszínházban havonta kápráztatja el a közönséget magasszintű énekhangjával. Most pedig operett-bonvivánként nyűgözte le a győri színház közönségét. Valószínűleg mindenkiben él egy kép, hogy milyen lehetett a 20. században egy igazi gróf. Pont olyan, mint amilyet Buch Tibor megformál.
Báró Zéta Mirkot Csankó Zoltán
formálta meg. A legtöbbször prózai darabokban
játszó művész, most bebizonyította, hogy egy nagyoperettben is kiválóan
megállja a helyet, nemcsak karakterben, hanem hangban is. Remélem a jövőben még
sok operettben és musicalben nézhetem őt. Igazi multi talentum.
Valenciene szerepét Bucsi Annamária játszotta, míg Camille de
Rosiliont Bot Gábor alakította. Látható és hallható volt még a produkcióban Sárközi József (Nyegus), Vincze Gábor
Péter (Raoul Saint Brioche), Koppány Zoltán( Kromov), Janisch Éva (Olga),
Pörneczi Attila( Bogdanovics) , Lázin Beatrix ( Sylviane), Török András (
Prisics) Molnár Judit ( Praskovia)
Számomra minden operett, a varázslatos Disney mesék hangulatát idézi. A hercegkisasszony megtalálja a herceget és boldogan élnek míg meg nem halnak. Ha szeretnétek pár órára kiszakadni a 21. századból és ebbe a földöntúli világba csöppenni, ahol létezik az egyetlen, igazi és örök szerelem, akkor biztosan nem fogjátok megbánni, ha megnézitek, a Víg özvegy című darabot, a Győri Nemzeti Színházban.
Az operett nemcsak visszarepít egy letűnt kor világába, ahol még voltak grófok, bárók és hercegek, de remek kikapcsolódás is, ahol végre nem kell világmegváltó kérdéseken gondolkozni és el lehet felejteni a hétköznapok búját, bánatát! Sokszor jól esik, nem elmélkedni csak önfeledten szórakozni és élvezni az operettslágereket, ami örök és időtlen! Élvezzétek a zenét a nagyszerű hangú énekesektől és közben nézzétek a csodálatos ruhakölteményeket is!