Audrey Hepburn

2023.03.03

A régi világ színészikonjai közül számomra Audrey Hepburn a legkedvesebb. Angol-holland származású Oscar-díjas színésznő. Audrey Kathleen Ruston néven született 1929. május 4-én Belgiumban, Joseph Victor Anthony Ruston és Ella van Heemstra bárónő gyermekeként. Édesapja, később anyai nagyanyja után Hepburn-Rustonra módosította a nevét.


De az arisztokratikus kezdeteket, személyes és kontinentális tragédiák árnyékolták be. Élete egyik legtraumatikusabb eseménye, hogy édesapja kis korában elhagyta a családját, ezért bentlakásos iskolában nevelkedett. Amikor 1939-ben kitört a világháború, ismét kiszakították megszokott környezetéből és édesanyja családi házába vitték Hollandiába, melyről azt gondolták, hogy semleges marad a háború alatt. A következő évben azonban a németek elfoglalták Hollandiát, Audrey és családja pedig Arnhem városában rekedt. Sok más családhoz hasonlóan Audreyék is sokat szenvedtek a náci megszállás alatt. Házaikat, pénzüket és vagyonukat is elvesztették, de végül túlélték a szörnyűségeket és ez mindennél többet ért. A nyomor megtapasztalása egész életében mély együttérzésre késztette, stílusának egyszerűsége és kreativitása is abból fakadt, hogy a háború alatt  saját maga készítette ruháit azokból a szövetdarabokból, amelyeket éppen talált.

Ötéves kora óta balettot tanult és a háború alatt titokban táncelőadásokon vett részt, mellyel pénzt gyűjtött a holland ellenállás számára. Sokáig príma balerinának készült, de 170 centijével túl magasnak bizonyult ehhez a szakmához. Ezért aztán modellkedni kezdett, de sokszor feltűnt színpadi táncos szerepekben, londoni musicalekben.

Első főszerepe az 1953-as Római Vakáció volt melyben Anna hercegnőt alakította, amelyért egyből Oscar- díjat kapott. Kislányos stílusával - melyből sugárzott az előkelő származás- egyből belopta magát a közönség szívébe. Hepburn ebben a filmben, egy fordított Hamupipőkét játszik: egy hercegnőt, akinek annyira elege van a hivatalos teendőiből, hogy megszökik és egyszerű emberként tölt egy napot. A Trevi-kúttal szemben levágatja a haját, robogózik és beleszeret egy újságíróba, akit Gregory Peck alakít. A Római Vakáció átütő sikere után rögtön hét filmre szóló szerződést ajánlottak Audreynak, melyek közül az első az 1954-es A Szép Sabrina volt. 1957-ben a Mókás arc és a Délutáni szerelemben is élvezhettük Audrey fantasztikus játékát. 

Egyik leghíresebb az 1961-ben bemutatott Álom Luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany's), melyben Holly Golightly szerepét alakította. Ez a film nagyban meghatározta Audrey karrierjét ezért a szerepéért örökké emlékezni fognak rá. Holly kimászik egy sárga taxiből az Ötödik sugárúton. New Yorkban hajnalodik és ő még mindig az előző esti kis fekete koktélruháját viseli, amikor megáll, hogy vágyakozva megbámulja a Tiffany ékszerüzlet kirakatát és befejezze a kávéból és péksüteményből álló. reggelijét. Ebben a nyitójelenetben viselt, egyszerű, ujjatlan estélyi Givenchy fekete ruha Audrey szimbólumává vált, amelyet minden divatrajongó nő azonnal magáénak akart miután megnézte a filmet. Egy 2010- es felmérés szerint a Givenchy ruha minden idők legjobb női filmes jelmezei között az első helyen végzett. Coco Chanel 1920-as évekbeli újítása a " kis fekete ruha" inspirálta Givenchyt, aki tudatosan az egyszerű és elegáns megjelenés mellett döntött ebben a jelenetben és a film többi részében is. Holly stílusa maga volt a modern elegancia megtestesítője.


Szintén közönségkedvenc volt az 1964-es My fair lady melyben Audrey Eliza Doolittle karakterét keltette életre. A film egy szegény virágáruslányról szól, akit rongyokban szednek össze az utcáról és a történet során egy előkelő, divatos hölgyet varázsolnak belőle. 

Ezután karrierje továbbra is felfelé ívelt, olyan filmekben alkotott maradandót, mint az: Amerikai fogócska ( 1963) , Párizsi mesék ( 1964) , Hogyan kell egymilliót lopni? (1966), Ketten az úton (1967), Várj, míg sötét lesz (1967)

1988-ban az ENSZ Gyermeksegélyezési Alapjának (UNICEF) jószolgálati nagykövete lett, élettársával és John Isaac fényképésszel járták a világ szegény országait, ahol elkel a segítség az éhező gyermekek számára. 1992-ben Elnöki Szabadság-érdemrendet kapott a tevékenységéért.

1994-ben két fia, Sean és Luca megalapította az Audrey Hepburn Gyermekalapítványt.

1999-ben az életéről készült filmet , The Audrey Hepburn Story címmel mutatták be, a főszerepet Jennifer Love Hewitt játszotta.

Érzek valami megmagyarázhatatlan kapcsolódást hozzá, ugyanis abban az évben halt meg amikor én születtem, pár hónap különbséggel! (1993. január 20.)

Mary Quant tervező a "valaha élt legstílusosabb nőnek nevezte". Véleményem szerint egészen biztosan előkelő származásából adódik. Az "audrey-s" karakterre születni kell, ez bizony nem tanulható.

Nemcsak filmsztár, divatikon, de az UNICEF utazó nagykövete is volt. Lenyűgöző stílusa ma is példaértékű lehetne minden ember számára! A mai influencer és celeb hírességek koránban a "stílusikon" jelzőt mindenkinek osztogatják-ha rászolgált, ha nem - de Audrey emlékeztet mindenkit a szó valódi, igazi jelentésére. Egyszerre volt ártatlan naiva, de mégis nagyvárosi nő, kifinomult és különleges. Rávilágít arra is milyen erős hatással van Hepburn a 21. századra még sok évvel a halála után is.


Összegyűjöttem a számomra legkedvesebb 10+1 idézetet Tőle! 

 1. "Az elegancia az egyetlen szépség, amely soha nem fakul."

2. "Ne nyugtalangodj! Úgyis másképp történik minden, mint ahogy elgondolod."

3. "Az a legfontosabb, hogy élvezd az életet, hogy boldog légy- ez minden, ami számít."

4. "Miért kellene váltani? Mindenkinek megvan a maga stílusa és ha ezt az ember megtalálta, igenis ragaszkodjon hozzá!"

5. "Életem legnagyobb eredményének azt tartom, hogy összhangban tudok élni önmagammal, hogy képes vagyok elfogadni magam és a mások hiányosságait. Távolról sem vagyok az az ember, aki szeretnék lenni, de beláttam, hogy nem is vagyok olyan nagyon "hibás" ".

6. "Hiszem, hogy a boldog lányok a legszebbek!"

7. " Ahogy egyre idősebb leszel, megtanulod, hogy két kezed van: az egyik, hogy magadon segíts, a másik pedig azért, hogy másokon."

8.  " Az életem nem elméletekből és szabályokból áll. Részben az ösztöneim irányítanak, részben pedig a józan eszem. Igaz, soha nem hagyott cserben a logikám sem, melyet a legkülönbözőbb forrásokból nyertem: az édesanyámtól, a balettórákról, a Vogue magazinból, az élet, az egészség és a természet törvényeiből."

9. " Büszke vagyok, hogy olyan hivatásom van, amely örömet nyúlt másoknak, szépet teremt, felébreszti a lelkiismeretünket, részvétet ébreszt és -ami talán ennél is fontosabb- milliók számára lehetővé teszi azt, hogy egy időre kilépjenek erőszakkal terhelt világunkból."

10. "Az élet olyan, mint egy kutyafuttában végignézett múzeumi kiállítás. El kell telnie egy kis időnek, amíg értelmezni tudjuk mindazt, amit láttunk - elgondolkodunk rajta, utána olvasunk, majd elraktározzuk. Egyszerűen képtelenek vagyunk mindent egyszerre befogadni."

+ 1. "Igazi szenvedélyem az öltözködés-annyira imádom a ruhákat, hogy az már lényegében bűn!" 


Könyvajánló - azoknak, akik többet olvasnának Audrey életéről és munkásságáról:

Juliana Weinberg: Audrey Hepburn tündöklő csillaga

Robert Matzen : A holland lány - Audrey Hepburn a II. világháborúban

Felhasznált forrás: Caroline Jones: Audrey Hepburn- A stílusikon 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el