Herczeg Flóra az István, a király Rékája

2023.04.24

Az István, a király az egyik legismertebb magyar rockopera, melynek zenéjét Szörényi Levente szerezte, szövegét Bródy János írta, Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája alapján! Ősbemutatója 1983. Augusztus 18-án volt Budapesten a városligeti Királydombon. A főszerepekben olyan legendás ikonokat láthatott a közönség, mint Pelsőczy László, Varga Miklós, Vikidály Gyula, Nagy Feró, Berek Kati, Deák Bill Gyula, Sára Bernadette, Sebestyén Márta, Nyertes Zsuzsa, Hűvösvölgyi Ildikó, Tóth Enikő.

A rockopera dalain generációk nőttek fel és szerették meg a zenés műfajt, nekem is életem egyik legmeghatározóbb élménye az István, a király.

Idén 2023-ban 40 éves Jubileumi fennállását ünnepli a darab. Ennek apropóján megosztom a 25 éves évforduló kapcsán Herczeg Flórával készített interjúmat, aki Réka szerepét játszotta. Ez a riport eddig még nem volt publikus, mivel ez akkoriban egy középiskolai feladathoz készült, pontosabban 2009 őszén, tehát nem mostani interjú!! De, most úgy éreztem ideje közzétennem és egy színházi témájú blogon mindenképpen helye van!


Interjú Herczeg Flórával 


Herczeg Flóra és Feke Pál
Herczeg Flóra és Feke Pál


A népdalénekes lány számára kézenfekvő volt, hogy az eredetileg Sebestény Márta hangján megszólaló Réka szerepére pályázzon.

Mikor kerültél kapcsolatba először a színházzal és a zenével?

A zenével valószínűleg már Édesanyám hasában kapcsolatba kerültem, hiszen fuvolatanár. 6 éves koromtól zeneiskolában tanultam zongorázni és elkezdtem néptáncolni is, ez lehetett a végzetes pillanat.

Hogyan készültél a versenyre?

A Társulatra csak úgy a magam módján készültem, énekelgettem, illetve egy egri színésznő, Saárossy Kinga segített benne. Úgy éreztem kész katasztrófa lehettem akkoriban, de Ő hitt bennem. Visszagondolva arra az időszakra igazából azt gondolom, azt sem tudtam mire vállalkozom. A színházhoz nem sok közöm volt, bár 2000-ben táncos voltam az egri István, a királyban! Nagyon boldog voltam emiatt és titokban akkor már évek óta Réka szerepéről álmodtam.

Milyen érzés volt, amikor Tiéd lett a szerep?

Azt kellene mondanom, hogy csodálatos, de igazából, a Réka-döntő bonyodalmai miatt igencsak keserves napok követték azt a bizonyos szombat estét. Boldog voltam, hogy enyém a szerep, csak olyan nehéz volt úgy örülni, hogy közben Emese már magáénak érezhette a szerepet ( Torma Emese- a szerk) és én is azt hittem, ő nyerte el, közben a dolgok egészen más fordulatot vettek.

Mit jelent számodra Réka szerepe?

Egyrészt egy megvalósult gyerekkori álmot, másrészt valami olyat, amit nem is gondoltam volna: szemléletmód – változást. Korábban a szép éneklés fontosabb volt mindennél, most már az a fontos, hogy miről szól a dal mit akar közvetíteni a szereplő a közönség felé. Alapvetően Réka egy hozzám közel álló személyiség, így nem volt nehéz megformálni- gondolatban- de aztán meggyűlt a bajom azzal, hogy ez a gyakorlatban is látszódjon rajtam, a színpadon, Rékaként.

Mi a kedvenc dalod, amit eddig előadtál a Társulatban?

Szóló számom ugye nem sok volt, hiszen csak egy szerepre jelöltek, de a "Talán" a Valahol Európában című darabból nagyon a szívemhez nőtt. Emellett volt egy közös dal a Nyomorultakból az "Egy nap még", amit azóta is sokszor dúdolgatok és a darabból nagyon megtetszett Eponine szerepe.

Melyik a kedvenc részed a darabból?

Az István, a király kicsi lány korom óta a kedvencem volt, nehéz lenne, erre választ adni. Nagyon szeretem a…. hú, tényleg megáll a tudomány. Az "Elkésett a békevágy" nagy kedvencem a nagy előadásokon, hiszen ott van velem, Álmos a csodálatos kaszkadőrló, aki nagyon a szívemhez nőtt és ez az a rész, ami valamilyen szinten mindig improvizáció: a rendező megkért, hogy ne fegyelmezzem a lovat a színpadon, mert nem szép, viszont Álmos rettentően tart a színpadot bársonyszőnyegként beterítő lila fénytől. Így hát mindig izgalommal teli ez a szám. A saját dalaim közül még a "Győztél, uram" a nagy kedvenc, amikor igazán kiad magából minden fájdalmat Réka, már nem törődve azzal kik előtt és mit mond. Ezenkívül elementáris erővel hatnak a "Szemtől szemben" és a "Véres kardot hoztam" című számok, amikor Torda és Koppány, illetve az ország legjobb férfi táncosai olvasztgatják a női szíveket…. fantasztikus micsoda erők robbannak ott! A táncosok egyébként a Honvéd és a Budapesti táncegyüttesek, az utóbbinak pedig az unokahúgom is a tagja. 

Ki a legjobb barátod a Társulatból?

Simon Bogi és Fejes Szandi, azt hiszem ők állnak hozzám a legközelebb.

Milyen terveid és álmaid vannak a jövőben?

Felfedeztem valamit, amiről eddig hallani sem akartam: az énektanulást. Eddig attól féltem, ha tanítanának, elveszíteném az általam annyira fontos népdalok egyszerű és szép hangzását, de rájöttem, hogy azt már nem tudom elfelejteni, viszont hozzátenni igen. Az énektanulással új világ tárult ki előttem, olyan dolgokra is képes vagyok, amiről azt gondoltam, soha nem tudnám megcsinálni. Nagyon megszerettem az énekórákat, ebben Károlyi Kati, a vezető énektanárunk nagy segítségemre volt. A hangom most új eszköz, amiről még nem tudom pontosan, hogyan kell használni. Ez a felfedezés most mindennél többet ér. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el