Sakk musical
Sakk (musical) - PS Produkció (Pesti Magyar Színház)
A musical szövegét Tim Rice írta, zenéjét a két volt ABBA-tag, Björn Ulvaeus és Benny Andersson szerezte. A musicalirodalom zeneileg egyik legzseniálisabb darabját alkották meg!
Ugyan az Abba tagjai szerezték ennek a musicalnek is a zenéjét a Mamma Miához hasonlóan ugyanakkor mind történetben, mind hangzásban nagyon más, ezért nem lehet és nem is kell összehasonlítani a két musicalt.
Magyarországon Romhányi Ágnes fordításában került először műsorra. Az 1992-es ősbemutatón a főszerepeket: Kaszás Attila, Malek Andrea, Détár Enikő, Keresztes Ildikó, Makrai Pál, Mikó István, Csuha Lajos, Forgács Péter, Vikidál Gyula játszották.
2010-től a PS Produkció repertoár előadása, legközelebb augusztus 5-én és 6-án látható a Pesti Magyar Színházban. Nagyon sajnálom, hogy ilyen kevésszer játszák, pedig sokkal többet érdemelne ez a mű.
A 2013/2014-es évadban pedig a Győri Nemzeti Színházban volt látható-hallható. Én Győrben találkoztam először a darabbal és első hallásra és látásra beleszerettem ebbe a csodálatos zenébe. A győri előadás főszereplői: Baranyai Annamária, Molnár Ágnes, Molnár László, Nagy Balázs, Sándor Péter, Vanya Róbert, Mózes Anita, Tunyogi Bernadett, Gesztesi Károly, Molnár Erik, Török Tamás, Mohácsi Attila és Vincze Gábor Péter voltak. Egy fantasztikus társulat adta elő ezt a darabot, amit, szerintem bárki, aki látta Győrben meghatározó volt számára és szeretettel gondol vissza erre az előadásra legyen az néző vagy a produkció valamely résztvevője.
A Sakk (Chess) témája egyáltalán nem újkeletű, középpontjában a hírnév, barátság, hűség, szerelem, szenvedély, árulás, manipuláció, politika, nagyhatalmi harc, játék és a megszállottság áll.
A musical a sakkvilágbajnokságon játszódik, a hidegháború idején! Egy szerelmi háromszög története, mely az amerikai és az orosz sakkmester és egy magyar születésű nő között szövődik, aki ez előbbi menedzsere, de az utóbbiba szeret bele. Mindenki lázasan készül a világbajnokságra; a szabályokra őrködő bírótól, az érdekeire vigyázó delegációkon át az üzleti lehetőségeket megragadni igyekező egyszerű emberig. Mind az USA, mind a Szovjetunió mindent megtesz azért, hogy a világbajnokság alakulását, a saját hasznukra fordítsák és propaganda célokra használják fel!
A különleges sakkpadló és sakkfigurás jelmezbe bújt táncosok Kentaur nevéhez fűződnek. Ha csak a háttér és a kosztüm alapján kéne kedvenc előadást választanom, akkor is ez nyerne. Annyira különleges, annyira egyedi. Egy ilyen sakktábla padlót szívesen elfogadnék a lakásom díszeként is.
Az előadás rendezője Cornelius Baltus, a koreográfus pedig Karen Bruce.
Sári Évi az angollá vált magyar nő Florence Vassy karakterét formálta meg. A történet elején, nemcsak az amerikai szekundánsa, de a szeretője is, később beleszeret az ellenfél orosz sakkozóba. Aki eddig nem tudta Évi mennyire csodálatosan énekel - bár szerintem a Sztárban sztár óta ezt már mindenki tudja - az most ebben a darabban is meggyőződhet erről. A Senki nincs ki melletted áll és az Isten óvd szívem című dalok egyenesen hidegrázósak az ő tolmácsolásában. Nekem ez az egyik kedvenc szerep, amiben Évit eddig láttam.
Egyházi Géza a hazáját tiszta szívből szerető orosz sakkbajnok Anatoly Sergievsky szerepét alakította mesterien. A cselszövések és játszmázások ellenére Anatoly a becsületes küzdelem mellett dönt.Géza a hazai musicaljátszás megkerülhetetlen alakja. Ha csak egy dalt kellene kiemelnem az előadásból, akkor az mindenképpen a Forog a kerék lenne. Bravúros alakítás.
Szemenyei János a fiatal, laza és lobbanékony amerikai sakkozó Frederick Trumperként brillírozott. Ebben a szerepben olyan hangmagasságokat kell kiénekelni, hogy akinek ez sikerül, annak mindenképpen a zenés darabokban van a helye. Neki sikerült. Az egy éjszaka Bankokban és a Szegény kissrác panasza daloknál a karakter két végletét is lenyűgözően mutatja be.
Kecskés Tímea Svetlana Sergievsky, Anatoly feleségét játszotta. Tőle is van egy kedvenc dalom, méghozzá a szóló dala, A valaki más története című szám. ( "Someone Else's Story)
Kiss Ernő Zsolt bíróként tett igazságot az amerikai és orosz sakkjátékosok között.
Gábor Géza a szovjetrendszer elvakult hívét Alexander Molokov-ot keltette életre. Itt is bebizonyosodik, hogy mennyire hálás negatív szerepet játszani!
A történet meghatározó szereplője még Walter de Courcy- Pavletits Béla és Leonyid Viigand- Jenei Gábor.
A főszereplők mellett feltétlen ki kell emelnem a tánckart és az ensemble tagjait! Olyan magas szintű ének és tánctudással rendelkeznek, hogy az egyszerűen hihetetlen. Róluk általában kevés szó esik, de egy zenés előadás aligha működne nélkülük!
A musical nem egy vidám, laza, könnyed esti kikapcsolódás. Nehéz történet, mély mondanivalóval, a fantasztikus zene és dalszöveg pedig méginkább fokozza a katarzist. Sőt még magyar vonatkozása is van a darabnak Florance karaktere és az 1956-os események kapcsán. Ettől is nagyon mienk ez a musical.
"A régi nemes játék patináját vesztve most egy másik eszme hitvány rabja lesz! E sakk nem játék csak, de nagyhatalmi csataér!" - Ez a darabban elhangzó dalrészlet, pontosan ráillik 2023-ra. A régi nemes élet fényét vesztette és mostmár csak egy csatatér, ahol soha nem lehet tudni ki kinek az oldalán áll. Leginkább ahogy Florance karaktere is mondja Senki nincs a más oldalán.
Mit vigyünk magunkkal az előadás végeztével? Mi a tanulsága ennek a történetnek? Mindig lehet máshogy. Mindig lehet emberségesebben. Mindig van más mód. Aztán hogy ez végül a győztes út-e, az évek múltával, vagy talán sose derül ki. Szerintem nincsenek is igazán győztesek meg vesztesek. Nincs fekete meg fehér az életben, csak a sakktáblákon. Sokkal árnyaltabb minden. Aki egy helyzetből egy kicsivel is jobban jön ki az könnyen kiálltja magát ki győztesnek, a másikon meg gúnyolódik, hogy ő a vesztes. De ez aligha fedi a valóságot. Freddy végül segít Anatolynak, egykori nagy ellenfelének, hogy mi a győztes lépés a sakkjátszmában. Anatoly pedig nem enged a zsarolásnak és a hatalomnak, végül győz, de mégsem érzi magát igazán nyertesnek, mert utána visszavonul a játéktól. Svetlana szintén nem engedi befolyásolni magát, mert fontosabb a férje iránt érzett őszinte szeretete. Florance pedig nem az ellenséget, hanem a barátot látja Svetlanaban, felismeri mi köti össze kettőjüket és képes elengedni Anatolyt.
A képek forrása: Sakk musical- hivatalos facebook oldal