Tesla-Végtelen Energia

2023.01.13

A 2022-es évet egy színházi előadással zártam! Régóta bakancslistás darab volt, szeretek új, különleges magyar musicaleket nézni. Mert bizony tud a magyar zenés színház is nem mindennapit alkotni. Meg hát mindig kicsit más élmény egy valós személy életét bemutató történetbe csöppenni.

Nevét mindenki ismeri, mindenki hallotta. Azt azonban kevesen tudják, hogy 146 szabadalom köthető a nevéhez. Minden műve közül a legnagyobb a váltóáram feltalálása volt, melynek köszönhetően elárasztotta a világot a FÉNY!!!! Tudását és szuperképességét pedig Leonardo da Vinciéhez hasonlítják. A színdarab ennek a különc, nem mindennapi embernek az életét mutatja be zenés formában. Ő pedig nem más, mint NIKOLA TESLA!

A történet középpontjában ez a híres tudós és feltaláló áll, aki az elektromosság, mágnesség és gépészet terén alkotott világszínvonalon. Pont a gyengém ez a három fogalom. Ennek ellenére a 2,5 órás musical show lekötötte az én figyelmemet is és ámulattal csodáltam az előadást. Kíváncsian vártam mindig a következő jelenetet, a fordulatokat és a sztori alakulását. Pedig amikor középiskolában fizika órán ezt tanították, akkor vagy a szomszédommal beszélgettem vagy éppen aludtam. De a zenés színház iránti szenvedélyes rajongásom még egy ilyen témájú darabot is élvezhetővé tud varázsolni. Pedig kicsit izgultam, hogy fog-e tetszeni. Teljesen felesleges volt.

A produkciót a veszprémi arénában láthattam. Volt benne először egy kis félelem, hogy vajon a hangosítás milyen lesz, mert ugye azért köztudott, hogy a színházi előadásokat nem sportcsarnokokra tervezték. De meglepően szuper volt, minden mondatot és dalt tisztán értettem vagy lehet, hogy jó helyen ültem. (2.sor). A lényeg, hogy megvolt a katarzis! Szóval néha a cél szentesíti a helyszínt és évente egyszer érdemes arénában is színdarabokat nézni!

Az előadás különlegességét az egyedi díszlet és látványvilág adta. A háttér 3 (egy hátul és kettő oldalt) nagy led falas kivetítő volt. Ettől a 3D-s panorámától az ember lánya mindig az adott városban érezte magát legyen az Budapest, Párizs, Prága, New York vagy éppen a Niagara vízesés. Ehhez hasonló megoldást, nem sűrűn láttam sehol sem. Paradox módon pedig egy régmúlt világot mutat be (Nikola Tesla 1856- 1943) az adott korra jellemző egyedi jelmezhangulattal. (Jelmeztervező: Kiss Márk) . Döbbenetes, hogy milyen jól kiegészíti egymást a kettő.

Az előadás rendezője Radó Denise, a kreatív ötletgazda pedig Vona Tibor.

A misztikus zenei világot, a slágergyanús dalokat, amit még hazafelé az autóban is dúdol az ember az Artisjus és Fonogram díjas Sebestyén Áronnak köszönhetjük.

A dalszövegekért és a dramaturgiáért Müller Péter Sziámi felel.

A szövegkönyvet Egressy Zoltán írta, a vizuális látvány világot a Forward Productions alkotta meg.

A zenés színpadi mű nem létezhet lenyűgöző tánckar nélkül. A külön ehhez a produkcióhoz válogatott táncosoknak, Szabó Anikó készítette a koreográfiát. Világszínvonalon teljesítettek, öröm volt őket nézni a pódiumon! Sugárzott belőlük, a könnyedség, a lazaság miközben tudjuk, hogy kőkemény munka van benne.

A főszereplő Nikola Tesla szerepében Pesák Ádám brillírozik. A pillanat amikor két nagyszerű zseni találkozik. Ádám egy nagyon ígéretes, fiatal tehetség, akinek bizony cseppet sem volt könnyű dolga a magának való felfedező Nikola megformálásával. Igazán hiteles és magával ragadó játéka és hangszíne, mindvégig fenntartotta a néző figyelmét.

Nikola Tesla: Pesák Ádám
Nikola Tesla: Pesák Ádám


A másik főszereplő Szigeti Antal és a narrátor szerepében Szabó Máté sziporkázik. Annyi sorozatszinkron után hatalmas élmény volt színpadon látni. Túlzás és elfogultság nélkül állíthatom, hogy tökéletes alakítást nyújtott mind prózában, mind énekhangban, mind táncban. Máté által alakított Tóni, aki végig kísérte a tudóst karrierje fontosabb állomásain, sikerein és bukásain, jóban, rosszban mellette állt. A darab narrátoraként pedig a prózai és zenés részeket összekötötte, valamint a fontosabb eseményeket kiemelte Tesla életéből. Sokkal jobban rögzültek, egy olyan ember számára is, aki nem a téma szakértője. Az előadás folyamán rengeteg humort vitt a történetbe, nagyot kacagtam a poénjain, ami itt- ott eltért a szövegkönyvtől és most éppen a közelgő újévre aktualizálta. Remekül ellensúlyozta Nikola komolyságát.

Szigeti Antal: Szabó Máté
Szigeti Antal: Szabó Máté
Nikola Tesla: Pesák Ádám, Szigeti Antal: Szabó Máté
Nikola Tesla: Pesák Ádám, Szigeti Antal: Szabó Máté


Nikola Tesla életében a szerelem nem játszott fontos szerepet, ezért ez egy fikciós szál, mivel zenés előadás nem létezhet romantikus vonal nélkül. A főhős beteljesületlen szerelmét Szigeti Adélt, Szigeti Antal húgát, Békefi Viktória formálta meg. Ez egy naiva karakter, ami Viki személyiségéhez és stílusához  remekül passzolt.

Nincs előadás negatív hős nélkül. Thomas Alva Edison az egyenáram megalkotója szerepében Kósa Zsolt volt látható és hallható. Tesla állandó riválisa, aki szerint a géniusz találmánya veszélyes és szükségtelen. Számtalan propaganda hadjáratot folytatott a váltakozó áram lejáratására. A törtélem végül nem őt igazolta Edison elbukik, míg Tesla felemelkedik. Az " áramok harca" jelentben amely valós eseményeken alapul bebizonyosodik, hogy Tesla rendszere sokkal előnyösebb Edisonénál.

Az első felvonás elején Nikola édesanyját Duka Teslát formálta meg Kisfaludy Zsófia. Rögtön egy nagyon megható duett dallal indít ( Én indulnék anyám) amikor a fia elindul a maga útját járni. Majd a második felvonás közepén Sarah Bernhard az ünnepelt francia színésznő szerepében tűnik fel. Igazi dívaként jelenik meg a színpadon, amikor a Fényhimnuszt elénekli. Nemcsak hangjával, de kisugárzásával is beragyogja a színpadot.

Az egykori 007-es ügynök, Kautzky Armand most a segítő mecénás George Westinghouse szerepében tűnik fel. A szóló dalában pedig arról is meggyőződhet a néző, hogy nemcsak a beszédhangja és az aurája megnyerő, hanem az énekhangja is. Engem élőben is ugyanúgy levett a lábamról, mint amikor Pierce Brosnan az ő hangján mondja, hogy a nevem Bond, James Bond! Azt, hogy vajon Westinghouse is rázva és nem keverve itta-e a martinit azt sajnos nem tudom, ezt a kreatív fantáziátokra bízom.

A hirhedt Lenin szerepében a Keresztanyu című sorozatból ismert Maday Gábor borzolta a kedélyeket. Hát itt sem egy kedves szerethető karaktert játszik, viszont mivel rosszfiús szerepkör annál hálásabb.

A közel 3 órás zenés utazás során megismerhettem egy titokzatos zseni életét. Ha elismerjük, ha nem az egyetemi padsorokban ülve fele ennyit sem jegyeznénk meg egy olyan ember életéből akinek a találmányai döntő mértékben meghatározzák a jelenkori gazdasági és társadalmi életünket.

A képek a TBG Produkció tulajdona, nem saját készítésűek! 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el